Paikanvaraus
Tulossa

Henkan Italia - Toinen kattaus

Henri Alén

28,90 
EAN

9789524160346

Julkaisupäivä

14.08.2025

Kirjastoluokka

68.2

Kirjailija

Henri Alén

Esittely

Italia on vienyt kokki Henri Alénin sydämen. Hän rakastaa raaka-aineita arvostavaa ja konstailematonta italialaista ruoanlaittotapaa, sardelleja, peperoncino-chiliä ja jopa italopoppia.Tässä kirjassa hän kertoo, miten Suomessa voi kokata mahdollisimman italialaisesti, ja opastaa, mitkä suomalaiset raaka-aineet loistavat italialaisissa resepteissä.

Henkan Italia oli myyntimenestys. Toinen laajennettu kattaus sisältää Italian maakuntien aarteita – paikallisia ruokalajeja, jotka eivät ole maailmalla eivätkä varsinkaan Suomessa kovin tunnettuja. Mukana muun muassa Marchen vincisgrassi-lasagne ja Ligurian farinata-pannukakut. Kotikokkien lisäksi reseptit sopivat pieneksi matkaoppaaksi paikallisherkkuihin.

Henri Alén on helsinkiläinen kokki ja näkyvä ruokakulttuurin puolestapuhuja. Alén on myös tunnettu lukuisista televisio-ohjelmistaan.

Kööpenhaminassa asuva Annukka Oksanen on ruokaan, talouteen ja politiikkaan erikoistunut vapaa toimittaja. Hän työskentelee myös Viinilehden toimituspäällikkönä.

Yhdessä Alén ja Oksanen ovat kirjoittaneet useita ruokakirjoja ja kiertäneet Italiaa.